Čo by ste mali vedieť?

Tretinu nášho života strávime v posteli.

Kvalita spánku závisí do rozličných faktorov ako sú naša duševná a telesná stavba, okolím podmienené okolnosti, biologickostavebné podmienky, spálňa, a samozrejme vhodná posteľ, sú podstatné podmienky, ktoré rozhodujú o kvalite spánku.

Počas noci zmení spiaci človek až 70 krát svoju polohu v spánku.

Noc za nocou vydá spiaci človek priemerne okolo 700 ml tekutiny, z toho skoro pol litra prejde cez povrch tela priamo do pyžama a do postele. Za 10 rokov je to približne 1200 litrov.

Medzi 24 pohyblivými stavcami ležia elastické, tekutinou naplnené platničky. Pôsobia podobne ako tlmiče proti nárazom v aute. Najlepší čas na ich regeneráciu je noc, lebo platničky prijímajú najlepšie v odľahčenom stave výživné látky z tekutín.

Hĺbka spánku sa mení v štyroch stupňoch, od ľahkých cez stredné, prvého hlbokého spánku až ku hlbokému spánku. Niekedy pri potrebe spánku uplynie za noc 4-6 takých 90 minútových rytmov.

Čím sú naše časy spánku pravidelnejšie, tým prirodzenejšie prebieha tento komplikovaný mechanizmus telesnej a duševnej regenerácie.

Iba ergonomický matrac, ktorý tlak váhy tela rovnomerne rozdeľuje a chrbticu ideálne podporuje, umožňuje zotavenie chrbtice. Ak je matrac príliš mäkký alebo tvrdý, umiestni sa chrbtica proti jej prirodzenej forme. Následky sú svalové napätie a bolesti chrbta ráno.

"Klíma izby" vo vašej spálni je dôležitá pre nočné pohodlie a pre kvalitu spánku. Izbová teplota by mala byť približne 18°C, ale môže byť i 20°C u teplomilných ľudí. Dbajte aj na správnu vlhkosť vzduchu. Vyhovujúci obsah kyslíka sa dosiahne prostredníctvom pravidelného vetrania.

Stres a jeho účinky na telo a nášho ducha môžu značne ovplyvniť kvality spánku a zaspávania.

Výskumníci spánku považujú za možné, že z prúdových vedení a elektrických spotrebičov ako telefóny, televízory, posilňovače, mikrofóny atď. vychádza tzv. elektrosmog. Elektromagnetické polia môžu negatívne ovplyvniť spánok.

Prikrývka by mala byť prispôsobená tiež ako oblečenie k ročnému obdobiu: na zimu teplejšiu prikrývku ako na leto. Nočný chlad môže viesť k svalovému napätiu tela. Tiež príliš teplá prikrývka vedie niekedy k tomu, že sa spiaci človek v noci potí a v spánku prikrývku odhodí. Nielen podchladenia a napätie sú následky, ale tiež každé krátke prerušenie spánku.

Najbežnejšie sa pri sťahovaní do nového bytu volí pre spálňu najtichšia miestnosť. Umiestnenie postele by malo byť volené tak, že strana hlavy nebude hraničiť s vonkajšou stenou, rovnako by mal byť zachovaný odstup približne 1 meter od okna, aby telo nebolo vystavené prúdeniu vzduchu.

Stavba jadra matraca má na jednej strane ergonomické funkcie, t.j. musí podoprieť telo a hlavne chrbticu, na druhej strane musí byť v polohe, aby udržal klímu postele v ideálnom stave.

Keď ostane vlhkosť v matracoch, poduškách a prikrývke a nemôže uniknúť cez permanentnú výmenu vzduchu, človek nemá iba dojem, že je posteľ stuhnutá a studená, vznikne tiež vlhko-teplá posteľová klíma, ktorá prispieva k tvorbe mnohých chorôb a reumy. Každá časť postele by mala byť urobená tak, aby sa mohla vykonať výmena vzduchu.

Čím lepšie umožňuje konštrukcia postele matracu dýchať zospodu a bokov, tým lepšia je výmena vlhkosti. Tiež plocha, na ktorej matrac leží hrá určitú rolu: Čím väčšia je plocha (tiež v horšom prípade prechodná doska alebo na zemi ležiaci matrac) tým menšia je výmena vzduchu na spodnej strane matraca.

Ideálna klíma postele sa podporuje predovšetkým tým, keď matrace, obliečky matracov, prikrývka a nočné prádlo sú vo veľkom množstve vzdušné a vlhkosť môže byt odvádzaná von.

Teplota vnútra postele by mala byť podľa ročného obdobia medzi 28°C a 32°C. Ale aj cez deň môžete urobiť niečo dobré pre vašu posteľ. Dennodenné, pravidelné vetranie spálne a prikrývky by malo byť samozrejmé. Postlatie postele s dekoračkou hneď po vstaní vyzerá síce poriadkumilovné, zatvára ale pach a vlhkosť, až kým nejdeme opäť spať.

Pre zabezpečenie správnej a optimálnej ergonomickosti a vzdušnosti musia byť matrace a rošty presne na seba napasované. Ideálna podpora pod matrac je vzdušný lamelový rošt.